Son dört yıldır oldukça hareketli bir yatırım dönemi geçiren EUR/USD paritesi yine yatırımcının merakla takip ettiği bir döviz çifti olmayı başarıyor. 2010’un son çeyreğine kadar Euro’nun sürekli değer kazanması ve Doların hızla değer yitirmesiyle dikkatleri üzerine çeken bu paritede şu anda Doların değer kazanması ve Euro’nun değer yitirmesi ve yaşanılan dengesizlikler yatırımcının kafasını karıştırmış durumda. Peki 2011 yılında EUR/USD paritesine yatırım yapmak ne kadar doğru bir karar olur? EUR/USD paritesi kazanç getirir mi?

Bu soruların cevaplarını daha iyi anlamak için son dört yılda meydana gelen ve bu döviz çiftini etkileyen olayları bir hatırlayalım. İlk olarak 2007 de patlak veren Finansal Kriz ile başlayan Dolar’ın değer kaybetme süreci en çok Euro’nun işine yaramıştı. Ve Euro yatırım tarihinin en yüksek değerlerine ulaşmıştı. Bundan on iki yıl öncesine kadar var olmayan Euro’nun Dolar karşısında bu denli değer kazanması ilk başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın ilgisini çekmişti.Yatırımcıların EUR/USD paritesine yönelerek kar elde ettiği yaklaşık 3 yıllık bir dönemden bahsediyoruz. Doğru zamanda doğru işlem yapıp kazanç elde edenler için oldukça iyi bir süreç. Fakat tüm bunların gerçekleştiği zaman diliminde Altın fiyatlarındaki yükseliş bu paritenin ve diğer yatırım enstrümanlarının da önüne geçerek en çok yatırım yapılan enstrüman olmuştu.

Daha sonra Amerika Krizi geride bırakmaya ve toparlanmaya başladı. Fakat Dolar beklentilerin aksine hızla değer kazanarak eski değerine ulaşmak yerine temkinli ve yavaş bir para politikası izleyen FED’in yönetiminde olduğu için yavaş yavaş değer kazandığı bir döneme girdi. Tarih 2010 yılının son çeyreğini gösteriyordu. EUR/USD paritesinde yatırımcıların son yıllarda görmediği fakat bekledikleri bir olay gerçekleşmeye başladı ve Euro Dolar karşısında değer yitirmeye başladı. O zamandan beri Dolar yükselişini sürdürmekte. Fakat yatırım için özellikle 2011 yılında EUR/USD paritesi biraz temkinli yaklaşılması gereken bir yatırım enstrümanı.

Euro bölgesinde zaman zaman yaşanan değer artışları kısa vadeli yatırım yapanların canını sıkabilir. Fakat uzun vade de EUR/USD paritesi yatırım enstrümanı olarak düşünülebilir. Yine de Doların yavaş yavaş artış yönünde ilerlediğini, Euro’nun genel olarak değer yitirdiği bir dönemde olmasına rağmen zaman zaman öngörülemez bir şekilde az da olsa değer kazandığını unutmamak gerekir.

Uzmanlar 2011 yılında EUR/USD paritesinin 1,05 ‘ kadar gerilemesi bekleyenler ve 1,48 gibi bir değer ile yılı sonunu getireceğini ön görenler şeklinde ikiye ayrılıyorlar. Sonuç olarak, Forex Piyasası ile sistemli bir takip sonucu EUR/USD paritesinden 2011 yılında kar elde etmek mümkün.